5 powodów, by wymienić komputer w firmie

Technologiczna rewolucja nie zwalnia. Prawo Moore`a mówi, że wydajność sprzętu podwaja się średnio co dwa lata, a więc komputery używane w biurze po kilku latach mocno „starzeją się” i zaczynają poważnie odstawać od nowych modeli. Wspomniany schemat szczególnie widoczny jest w ostatnim czasie, kiedy spore zamieszanie na rynku zrobiły urządzenia 2w1. Po czym rozpoznać, że nadszedł czas na komputerowy lifting w Twojej firmie?  

Nie ma wątpliwości, że komputer jest podstawowym narzędziem pracy w dzisiejszym biznesie, który staje się coraz bardziej mobilny. Według badań przeprowadzonych przez IDC,do 2018 roku, aż ¾ pracowników będzie pracować zdalnie z różnych miejsc. Niestety, aby wykorzystać potencjał jaki daje rozwój technologii w niemal wszystkich dziedzinach życia z korzyścią dla naszego przedsiębiostrwa, nie wystarczy być po prostu na bieżąco z obowiązującymi trendami. Niezbędnym elementem tej interaktywnej układanki powinien być dobry komputer, na którym można polegać. Na co zwrócić uwagę podczas audytu sprzętu w firmie? Przedstawiamy 5 funkcjonalności dzisiejszych urządzeń, które mogą skłonić do wymiany komputerowej floty w przedsiębiorstwie.

Chmura: biznes z dowolnego miejsca

Według badań Ipsos MORI, realizowanych dla firmy Microsoft, aż 77% polskich firm z sektora MŚP korzystających z  chmury twierdzi, że ich rozwiązania IT pozwalają na bardziej efektywną realizację zadań. Praca z drugiego końca Polski czy świata, podczas podróży pociągiem, samolotem – dziś to codzienność, która pozwala zaoszczędzić pracownikom i pracodawcom wiele czasu oraz stresu związanego z brakiem możliwości szybkiej reakcji.

Jednak jaki pożytek z chmury, podczas gdy korzystamy ze stacjonarnego peceta lub laptopa starszej generacji, który waży kilka kilogramów? W tej sytuacji warto rozważyć przesiadkę na nowoczesne lekkie i mobilne urządzenia typu 2w1, których waga często nie przekracza nawet jednego kilograma. Prawdziwym królem w tej kategorii jest Surface Pro 4, który waży zaledwie 760 gram i ma jedynie 8,38 mm grubości. Jest to bardzo duże udogodnienie zarówno podczas podróży, jak i biegania między spotkaniami. Lżejsza torba równa się mniejsze zmęczenie i większa wydajność.

Czas pracy baterii: energia przez cały dzień 

Oczywiście sama waga to nie wszystko. Równie ważna jest wydajność baterii, która determinuje czas pracy naszego urządzenia bez ładowania. W tej materii dokonała się prawdziwa rewolucja. O ile laptopy sprzed kilku lat standardowo pracowały korzystając z baterii przez około 2,5 godziny, to dzisiejsze urządzenia typu 2w1 potrafią wytrwać bez podłączania do gniazdka nawet 4 razy dłużej. Daje to komfort nieprzerwanej pracy przez cały dzień roboczy nawet jeżeli dostęp do zasilania jest mocno ograniczony.

Dotykowy ekran: pióro wraca do łask 

Kolejnym elementem, który może skłonić do zmiany komputera na nowszy model, jest ekran. Najnowsze urządzenia 2w1 oferują nie tylko lepsze parametry wyświetlania dzięki wysokiej rozdzielczości i świetnemu odwzorowaniu kolorów, ale także posiadają pewną funkcjonalność, która powoduje, że starsze laptopy wydają się być urządzeniami z zamierzchłej epoki. Ekrany dotykowe dają możliwość pracy w najbardziej intuicyjny sposób bez konieczności używania klawiatury i myszki.

Co więcej, niektóre komputery oferują rysiki, świetnie sprawdzające się w sporządzaniu ręcznych notatek bezpośrednio na ekranie. Doskonałym przykładem jest sprzęt firmy Microsoft i pióro Surface Pen, które rozpoznaje 1024 poziomy nacisku, zapewnia naturalne doświadczenie pisania. Posiada też wymienne końcówki o różnej grubości, a także klasyczną gumkę do wymazywania błędów. Dzięki tym możliwościom świetnie się sprawdza także w pracy grafików, architektów, a nawet muzyków.

Wydajność: sprzęt, który sprosta wymaganiom jutra 

Rozwój aplikacji i oprogramowania komputerowego z każdym rokiem poprawia nasz komfort i wydajność pracy dając nam możliwości, o których jakiś czas temu mogliśmy tylko pomarzyć. Wszystko to jednak sprawia, że nowe programy czy materiały multimedialne wymagają coraz lepszego sprzętu, który będzie w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom. Co więcej, zakupiony kilka lat temu sprzęt działa po prostu wolniej niż dzisiejsze urządzenia 2w1. Łatwo to zmierzyć już na poziomie samego rozruchu, który w starszym sprzęcie zajmuje nawet kilka minut, podczas gdy najnowszym komputerom zajmuje to zaledwie kilkanaście sekund.

Proces logowania znacząco ułatwiają takie funkcje jak Windows Hello korzystające z biometrzycznego uwierzytelniania. Pozwala to nie tylko na oszczędzenie czasu, ale również zapewnienie najwyższego poziomu zabezpieczeń. Na jakie podzespoły zwracać uwagę? W najnowszej linii komputerów Surface zależności od wersji znajdziemy procesor Intel Core m3, i5 lub nawet i7 szóstej generacji oraz pamięć RAM od 4 przez 8 do 16 GB. W połączeniu z ultra szybkim dyskiem SSD o pojemności nawet do 512 GB daje nam to najwyższą wydajność, która sprosta wymaganiom najbardziej obciążających aplikacji dziś i w najbliższej przyszłości.

Design: komputer wizytówką firmy 

Być może wygląd sprzętu, na którym pracujecie nie jest pierwszym kryterium wyboru nowego komputera, ale czy rozważnie jest pomijanie tej kwestii? Powszechność komputerów w biznesie sprawia, że stają się one takimi samymi wizytówkami jak służbowy samochód, zwłaszcza gdy nasza praca charakteryzuje się częstymi spotkaniami z partnerami i kontrahentami. Warto zatem zadbać o wyróżniający i funkcjonalny design, którym charakterują się współczesne urządzenia hybrydowe. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii jest Surface Pro 4. Uwagę przyciąga zwłaszcza gustowna, wyspowa klawiatura Type Cover, dostępna w 4 różnych kolorach, którą swobodnie można odczepiać i podczepiać do komputera. Dzięki temu z Surface można korzystać zarówno jak z tradycyjnego laptopa, jak i tabletu. Co więcej sama klawiatura jest również podświetlana, co ułatwia pracę w przyciemnionych pomieszczeniach podczas prezentacji. Z takim komputerem jako wizytówką przedsiębiorstwa na pewno zrobicie odpowiednie wrażenie.

Czas na zmianę sprzętu 

Takich funkcjonalności, które dają znaczącą przewagę nowym urządzeniom w stosunku do laptopów jest znacznie więcej. Nie można również zapomnieć o takich kwestiach jak mniejszy pobór prądu, który w dłuższej perspektywie przynosi wymierne oszczędności w pewnym stopniu pokrywające koszt wymiany urządzeń. Samo kupno nowego, komfortowego komputera dla pracowników zadziała także bardzo dobrze na morale w firmie, a co za tym wpłynie na pozytywnie na wydajność.

Najważniejszym pytaniem, które przedsiębiorca powinien sobie postawić zastanawiając się nad wymianą komputerów w firmie jest: czy chcę, by mój biznes był bardziej wydajny i nowoczesny? Jeśli odpowiedź na nie jest twierdząca, to czas wejść na wyższy poziom technologiczny i zapewnić firmie sprzęt odpowiadający jej ambicjom.

Nasze rozwiązania w praktyce